Elbistan Dogası
Elbistan Dogası

Elbistan DogasıKahramanmaraş İlinin en büyük ilçelerinden birisi olan Elbistan ilçesi, tarım alanlarının bolluğu ve bereketi ile ün yapmış ilçeler arasındadır. İlçenin doğusunda Malatya, güneyinde Ekinözü ve kuzeyinde Darende ilçeleri ile komşudur. İlçenin ortasında bulunan Ceyhan Nehri ilçeninin ayrı bir güzelliğe sahip olmasına sebebiyet vermektedir. İlçe Anadolu bölgesinin Fırat bölümünde yer almaktadır. İlçenin en büyük ovası Elbistan ovası ise Türkiye sıralamasında 4. Sırada yer almaktadır.

 Elbistan ilçesinin gezilecek yerler arasında yer alan en büyük özelliği tarih kokan coğrafyaya sahip olmasıdır. Her tarafta ayrı bir tarihi coğrafyanın yer aldığı bu açık hava müzesinde, sizlerde Anadolu Beylikleri ve Osmanlı Eserleri ile donanmış birçok alanı görebilirsiniz. Gezilecekyerler.biz Elbistan ilçesi içinde bulunan Ulu Cami ise Durkadiroğlu Beyliklerinden, Yavuz sultan Selime kadar uzanan bir geçmişe sahiptir.

 İlçenin önemli ve görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi de Ekinözü tarafına doğru Elbistan ilçesi sınırlarında olan doğal kaynak sularıdır. Böbrek hastaları için özel şifa kaynağı olarak bilinen bu suların olduğu bölgeye karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkeze 15-20 dakika uzaklıkta olan bu muhteşem yerlerin yanı sıra, besicilik yönünden gelişimi büyük olan ilçenin çeşitli mutfaklarından da yararlanabilirsiniz. Elbistan ilçesi içinde yer almakta olan Halk Otobüsleri ile tarihi ve özel mekanların ulaşımı belirli aralıklar ile sağlanabilmektedir. Konaklamak için merkezi alanda bulanan Oteller den de faydalanabilirsiniz.

 
2023 Elbistan Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır. -- Copyright © 2022 Elbistan Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü